TÜRKİYE KAMU ÇALIŞANLARI KALKINMA VE DAYANIŞMA VAK
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

TARİH SAAT

 

HİCRİ

NAMAZ VAKİTLERİ


TARİHTE BUGÜN

sss fdg dfgdf

SAYAÇ


Website counter    

Karamanoğlu Mehmet Bey Olmak

Dursun ÖZTÜRK

27/Ocak/2010, 15:12

Dursun ÖZTÜRK

                                        Karaman Oğlu Mehmet Bey Olmak…

 

 

        Bu günden sonra hiçbir yerde Türkçeden başka  dil konuşulma-yacak  fermanını yayınlayan Türk beyi… Acaba Mehmet Bey neyi gördü de bu fermanı yayınladı. Hiç düşündünüz mü? Anadolu Selçuklu Devletinin en parlak döneminde bu fermanı neden yayınlamış olabilir. Mehmet  Bey  acaba  ihtiraslı  bir  insan mıydı?   Yoksa kafatasçı biri miydi?

 

           Bu soruların cevabını bilmek için o zamanki Anadolu Selçuklu Devletinin  yapısına  bakmak  gerekmektedir.  Anadolu  Selçuklu Devletinin bilim dili Farsça , devlet dili Arapça,   halkın dili de Türkçe idi. Bilim adamı devlet adamını, devlet adamı bilim adamını anlamıyor; halkta ikisini birden anlamıyordu. Bu durumda milli birlik  ne kadar devam edebilirdi?

 

         Devam da edemedi. Moğol istilası başladı. Anadolu Selçuklu devleti Moğol istilasına uğradı. Mehmet Bey Toroslardan topladığı orduyla Moğolları büyük bir bozguna uğratarak Konya’ya girdi.  Konya  Karamanoğlu Beyliğinin egemenliğine girdi. Mehmet Bey’in  taht, şan ,şöhret ve mevkide gözü yoktu. Selçukluların başına Gıyaseddin Siyavuş’u geçirip kendiside veziri oldu. Bu dönemde Mehmet Bey  Türk bilim adamlarını Konya’da toplayarak bilimin Türkçe ile yapılması için var gücüyle çalışmıştır. Mehmet Bey Moğol saldırılarına karşı mücadele etti. Bunların çoğunda başarılı oldu ama bir Moğol saldırısında kardeşi ile birlikte şahadet şerbetini  içti.  Düşünüyorum da Mehmet Bey yaşasaydı da kahrolası şu Moğol saldırıları olmasaydı neler yapardı? O kısacık yönetiminde neler yapacağı konusunda ipuçları vermiştir. 13 Mayıs 1277 ‘de yayınladığı o buyrukta “ Bu günden sonra dergahta, bergahta, divanda mecliste ve sokakta Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır.” diye buyuruyordu.  Mehmet Bey bütün Türk bilim adamlarını da Konya’da toplayıp bilimsel araştırmalara da ne kadar önem verdiğini göstermiştir. 

 

 

         Biz şimdi ne yapıyoruz? Mehmet Bey’in düşüncelerinin neresindeyiz? Dahası dilimizi koruyabiliyor  muyuz ?  Dilimizi korumak için ne yapıyoruz? Mehmet Bey gibi düşünen birini daha tanıyorum ,sahi hepimiz tanıyoruz. Türk Dil Kurumunu kuran cihanın ender yetiştirdiği büyük lider. O “ Türk demek dil demektir.Milliyetin en belirgin niteliklerinden biri dildir.Türk Milletindenim; diyen insan her şeyden önce mutlaka kendi dilini kullanmalıdır.” Diyerek dilimize verdiği önemi göstermiştir.”  Ülkesini ve yüksek istikbalini korumasını bilen Türk Milleti; dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır.” Diyerek dilimizin gelecekte hangi tehlikeler altında kalacağını vurgulamıştır. Dahiler  kaç yılda bir gelir bilmem. Şunu biliyorum ki 10 Kasım 1938’den beri ülkemize hiç dahi gelmedi. Gelecek gibi de gözükmüyor. Televizyona çıkan büyüklerimiz ve aydınlarımız herhalde halk bizi anlamasın diye aynı Lale Devri insanları gibi konuşuyor, şiir yazıyor , şarkı söylüyor. Sahi biz daha ders almadık mı milli benliğimizden dinimizden ,dilimizden ne zaman uzaklaştık o zaman yıkılmadık mı?

 

              Mehmet Bey gibi düşünmek, Atatürk gibi düşünmek demektir. Dilimizi konuşmak Atatürk’ü yaşamak Mehmet Bey gibi düşünmektir.  Dilimize verilen her zarar Atatürk’e ihanet, Mehmet Bey’e layık olamamaktır.

Bu haber 2175 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
5555 sayılı Vakıflar Kanunu ne anlama geliyor?28/Ocak/2010

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GÜNÜN SÖZÜ

ANKET

Açılım hakkında ne düşünüyorsunuz?


Tüm Anketler

© Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm veriler bilgi amaçlıdır. Hiç bir surette delil olarak kullanılamaz.ÇANKIRI 2009
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu