Çankırı TÜRKAV Bu Sene Geleneksel İstiklal Marşı Güzel Okuma Yarışmasının 5.sini Düzenledi


Açıklama: Atatürk Kültür Merkezinde yapılan yarışmada gündüz yapılan elemelerin ardından akşam 19.00 da da final yarışması yapıldı açılışta bir konuşma yapan TÜRKAV Çankırı Şube Başkanı İsa Bölükbaşı şunları söyledi : Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanım,
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 14/Mart/2016
Geçerli Tarih: 11/Aralık/2019, 17:58
Site: TÜRKİYE KAMU ÇALIŞANLARI KALKINMA VE DAYANIŞMA VAK
URL: http://cankiriturkav.org/haber_detay.asp?haberID=369


TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığınca bu sene Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde Beşincisi düzenlenen Geleneksel İstiklal Marşımızı Güzel Okuma Yarışması 11.03.2016 Tarihinde gündüz yapılan elemelerin ardından akşam saat 19.00 da da final yarışması gerçekleştirildi.

Açılışta bir konuşma yapan TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı şunları söyledi:

 Sayın Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanım, Sayın Daire müdürlerim, Siyasi Partilerin ve Sivil Toplum kuruluşlarının değerli Başkan ve Temsilcileri, Hanımefendiler, Beyefendiler, sevgili öğrenciler, Kıymetli basın mensupları. TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı olarak bu sene 5.sini düzenlediğimiz “Geleneksel İstiklal Marşını Güzel Okuma” yarışmasına hoş geldiniz

Nihal Atsız hoca diyor ki; Bir Millete geçmişini unutturmak, onu yok etmenin ilk şartıdır.

TÜRKAV olarak amacımız: geçmişimizi gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak ve hafızalarımızda daha canlı kalabilmesini sağlamaktır. Milli ve Manevi değerlere sahip çıkma adına yapmış olduğumuz çalışmalarda maddi ve manevi desteklerini bizlerden esirgemeyen başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün Çankırı halkına; şahsım ve yönetim kurulum adına çok teşekkür ediyorum. Yarışmaya katılan öğrencilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Değerli misafirler, kıymetli basın mensupları;

Amacımız burada öğrencilerimizi yarıştırmanın ötesinde, İstiklal Marşını iyi ve güzel okumanın yanında İstiklal Marşımızı iyi anlayıp, hangi şartlarda yazıldığını çok iyi bir şekilde kavrayıp hafızalarımıza yerleştirmektir. Yazıldığı yılları hatırlamak gerekirse; Yurdun dört bir yanını düşman sarmış, bu gün olduğu gibi dünde yerli işbirlikçileri sayesinde iç isyanlar başlamış. İzmir işgal edilmiş, Bursa düşmüş, Afyon kaybedilmiş. Top sesleri Ankara’dan duyulmaya başlamış. Düşman orduları, Türk yurdunun her yanına sokulmuş.  Türk milleti tarihinin en karanlık günlerini yaşamaktaydı.

İstiklal Savaşının elemli ve buhranlı günlerinde, Genel Kurmay Başkanı saldırgan düşmana karşı Anadolu’da tutuşan heyecanı koruyacak; vatan sevgisini ve inancını canlı tutacak ve gelecekte milli marşımız olacak bir marşın hazırlanmasını teklif etmesi ve TBMM tarafından uygun görülmesi üzerine  İstiklal marşımız yazılmıştır. Sevgili gençler, değerli misafirler İstiklal Marşını sevmek, vatanı sevmektir, İstiklal Marşına sahip çıkmak vatanımıza, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığımıza sahip çıkmak ise, onurumuza, namusumuza sahip çıkmaktır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerleri ortaya çıkarabilmeleri ve milli şuuru ayakta tutabilmeleri için bunları hatırlamaları gerekir dedi.

Bölükbaşı; burada sözlerime son verirken “Cenabı Allah bu millete bir daha İstiklal marşı yazdırmasın” diyen Merhum Mehmet Akif’i ve Ezan susmasın, bayrak inmesin, vatanımız bölünmesin diyerek bu marşı yazdıran kahraman şehit ve gazilerimizi rahmetle minnetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum. Programda emeği geçen idarecilerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize, velilerimize, jüri üyelerine ve dinleyicilere çok teşekkür ediyorum.

Ne Mutlu Türküm diyene diyerek konuşmasına son verdi.

Ödül Törenin ardından yarışmada dereceye giren Çankırı Endüstri Meslek Lisesi Öğrencisi Muhammet Çam yarışmada aldığı ödülü Şehit Aileleri Derneğine bağışladı.

 Dernek Başkanı Yüksel Teke de bu ödülü Ankara saldırısında şehit olan Cumali Akman‘ın annesine ulaştıracağını söyle. Muhammed’in bu davranışı salondan büyük alkış alırken genç öğrencimiz birçok kişiye de ders gibi bir davranışta bulundu. Yarışma bitiminde TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı 6. Yarışmada buluşmak dileğiyle katılımcılara teşekkür ederken. Yarışmaya Katılan öğrencilerin tamamını yarın Ankara’ya götüreceklerini, öğrencilerimizin katılımıyla Anıtkabirde bir tören düzenleneceğini akabinde 1. Ve 2. Meclis ziyaret edilerek tacettin dergâhına geçilerek geziye son verileceğini belirtti.

Yarışma Sonucunda sıralama şu şekilde olmuştur;

İlkokullar

1. Orhan Astarlıoğlu

2. Rabia Andiç

3. Ebrar Rabia Çakır

4. Tuğana Nisa Özer

 

Ortaokullar

1. Sena Satılmışoğlu

2. Sümeyye Gökçeoğlu

3. Zeynep Sude Astarlıoğlu

4. Arzu Cansu Ceylan

 

Liseler

1. Yiğithan Erdoğan

2. Muhammed Çam

3. Recep Cihan Yeniköse

4. Alper Çağlar