TÜRKİYE KAMU ÇALIŞANLARI KALKINMA VE DAYANIŞMA VAK
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

TARİH SAAT

 

HİCRİ

NAMAZ VAKİTLERİ


TARİHTE BUGÜN

sss fdg dfgdf

SAYAÇ


Website counter    
Çankırı TÜRKAV Çağımızın Salgını Teknoloji Bağımlılığı Konulu Bir Söyleşi Gerçekleştirdi.

Çankırı TÜRKAV Çağımızın Salgını Teknoloji Bağımlılığı Konulu Bir Söyleşi Gerçekleştirdi.

Tarih 09/Mart/2016, 12:08 Editör İsa BÖLÜKBAŞI

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığı; bu hafta “Çağımızın Salgını Teknoloji Bağımlılığı” konulu bir söyleşi gerçekleştirmek üzere Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Çelebi Çağlayan hocayı konuk etti.

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığı; bu hafta “Çağımızın Salgını Teknoloji Bağımlılığı” konulu bir söyleşi gerçekleştirmek üzere Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Çelebi Çağlayan hocayı konuk etti.

Değerli arkadaşlar, bizleri kırmayarak aramızda bulunan sayın hocamıza ve siz değerli dinleyicilere söyleşi programımıza katılımızdan dolayı hoş geldiniz diyerek teşekkür ediyorum, herkese hayırlı akşamlar diliyorum diyerek konuşmasına başlayan TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı şöyle devam etti.

Kıymetli misafirler, bu akşam burada Çağımızın Salgını Teknoloji Bağımlılığını konuşmak üzere Çelebi Çağlayan hocamızı konuk ettik. Son zamanlarda internet veya Bilgisayar bağımlılığının insanlar üzerinde çok büyük olumsuz etkilerinin olduğunu açıkça, gözle görecek şekilde olduğunu görmekteyiz. Çağımızın vebası olan bu salgın şimdilerde cep telefonları vasıtasıyla ceplerimize kadar girmiş, insan sağlığını tehdit eder durumda olduğunu görmekteyiz. İnsanların uyku düzeni bozan denetimsiz internet kullanımı sayesinde obeziteyi dahi tetiklediği görülmektedir. Bu salgın daha da ileri giderek aile yapısını bozar duruma gelmiş bunun sonucu boşanmalara veya aile içi şiddete kadar gitmektedir. Teknolojinin hayatımızda çok zararlarının olduğu gibi faydalarıda kaçınılmazdır. Teknolojinin insan yaşamını kolaylaştırma da çok büyük etkisinin olduğu kaçınılmaz yalnız bunu kararında ve yerli yerinde kullanmamız lazım. Bir sigara gibi, alkol gibi veya uyuşturucu gibi bağımlılık arz etmesi durumunda zararları da kaçınılmazdır. Atalarımızın dediği gibi her şeyin azı karar fazlası zarardır diyerek sözü Sayın Çelebi Çağlayan hocamıza bırakıyorum dedi.

Çelebi hoca, sizlerle bu akşam burada olmaktan son derece memnun olduğunu belirterek, sizlere hayırlı akşamlar diliyorum diyerek başladı konuşmasına şöyle devam etti.

Değerli arkadaşlar, bu akşam ki söyleşinin konusu ‘Çağın Hastalığı: Teknoloji Bağımlılığı’. Teknoloji kullanımının yerinde ve yeterince olmadığı durumlarda bağımlılık meydana geldiğini belirten Çağlayan şunlara dikkat çekti.

Tüm dünyada özellikle gençler arasında teknoloji bağımlılığında ve teknolojik araçlarla suça sürüklenme durumlarında artış görülmektedir.

 Bağımlılık kişinin kullandığı bir nesne üstünde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlamasıdır dedi.

Çelebi Çağlayan, bağımlılık kriterlerini maddeler halinde şu şekilde açıkladı.  

•         Kullanılan şeyin miktarının giderek artması.

•         Kullanılan şeyin miktarı azaltılınca ya da kesilince huzursuzluk, uykusuzluk, titreme gibi yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması

•         Ruhsal, sosyal, adli ya da bedensel bir sorun oluşturmasına rağmen kullanmaya devam etmek.

•         Kişinin kullandığı şey üstünde kontrolü kaybetmesi ve tasarladığında fazla kullanması

•         Zamanının büyük çoğunluğunu kullandığı şey ile geçirmesi

•         Kullandığı şeyin kişisel toplumsal sorumluluklarını yerine getirmesini engellemesi (iş, okul, aile gibi)

          Kişinin kendisini bağımlılıktan kurtarmak için neler yapması gerektiği konusu üzerinde katılımcılarla sohbetin ardından konu ile ilgili birkaç video izlettirmek istiyorum diyerek Çelebi Çağlayan hoca sözlerini tamamladı.

Daha sonra soru cevap şeklinde gecenin geç saatlerine kadar devam eden sohbetten sonra TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı Çelebi Çağlayan Hocaya teşekkür ederek günün anısına Teşekkür Belgesi ve bir kitap takdim ettiler. 

 

Cumhuriyet Mah. Zeki Ömer Defne Sk. Hasan Kıvrak Apt. No: 4 Daire: 3

                  www.cankiriturkav.org   05334936084                   

                                                                                                   ÇANKIRI

Bu haber 665 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı Çankırı TÜRKAV “Türkçülük Yürüyüşü ve Hıdırellez ile Anneler Günü” Kutlamasını birlikte gerçekleştirdi.

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı olarak bu yıl Beşincisini düzenlediğimiz Geleneksel ‘’Türk Milliyetçileri 3Mayıs Türkç...
5555 sayılı Vakıflar Kanunu ne anlama geliyor?28/Ocak/2010

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GÜNÜN SÖZÜ

ANKET

Açılım hakkında ne düşünüyorsunuz?


Tüm Anketler

© Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm veriler bilgi amaçlıdır. Hiç bir surette delil olarak kullanılamaz.ÇANKIRI 2009
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu