TÜRKİYE KAMU ÇALIŞANLARI KALKINMA VE DAYANIŞMA VAK
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

TARİH SAAT

 

HİCRİ

NAMAZ VAKİTLERİ


TARİHTE BUGÜN

sss fdg dfgdf

SAYAÇ


Website counter    
Çankırı TÜRKAV Talip Keleş Hocayı Konuk Etti

Çankırı TÜRKAV Talip Keleş Hocayı Konuk Etti

Tarih 02/Mart/2016, 11:39 Editör İsa BÖLÜKBAŞI

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığında Talip Keleş hoca “Ötüken’de ki son Türk Devletini” anlatmak üzere dinleyicilerle bir araya geldi

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığında Talip Keleş hoca “Ötüken’de ki son Türk Devletini” anlatmak üzere dinleyicilerle bir araya geldi

Bölükbaşı; bu akşam burada İlk Türk Devletlerine Başkentlik yapmış olması hasebiyle Türk Tarihinde Ötüken’in çok büyük önemi vardır. Geleneksel Türk inanışlarında Ötüken dünyanın merkezi kabul ediliyor ve bölgenin yabancıların eline geçmemesi içinde gereken özen gösterilmiştir diyerek sizlere hayırlı akşamlar dileyerek hoş geldiniz diyor ve sözü Sayın Talip hocama bırakıyorum dedi.

Öncelikle bana burada konuşma imkânı sağladıkları ve sizlerle beraber olmamıza vesile olan başta Sayın TÜRKAV Başkanımız İsa Bölükbaşı Bey ve Yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Bu akşam burada Ötüken’de ki Son Türk Devletini yani Orhun Uygur Devleti’ni konuşmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Konuşmama başlamadan önce bütün katılımcılara hayırlı akşamlar diliyorum diyerek konuşmasına başlayan Talip Keleş hoca şöyle devam etti.

Değerli arkadaşlar;

Uygurları, Oğuzlardan ayrı düşünmemek lazım. Daha sonra ayrıldıkları noktalarda olsa da Oğuzlarla hep beraber iç içeler. Bazı kaynaklarda dokuz oğuz olarak geçiyor yani Oğuz da diyebiliriz.

Uygurlar bugün Doğu Türkistan olarak bilinen bölgeye gelmeden önceki bir süreçleri var. O bizim kadim ata yurdu dediğimiz, Moğolistan’ın Kuzeyinde bulunan bir ormanlık bölge olan Ötüken’den 840 itibariyle zorunlu olarak gelmişlerdir. Zira Ötüken’de kurulmuş olan devletleri başka bir Türk boyu olan Kırgızlar tarafından yıkılmıştır.

Doğu Türkistan, içinde bulunduğu son derece önemli meseleler sebebiyle, günümüzde her yönüyle incelenmeye, olan bitene muttali olunmaya çalışılan bir yara konumundadır. Belki de bu sebepten dolayı Uygur Türklerinin dünü pek irdelenmez. Hâlbuki Zeki Velidi Togan’ın ifadesiyle “Tarih’in muasır meselelerin mugaddematı ile ele alınması” zorunluluğu söz konusuyken Doğu Türkistan Türklerinin, geçmişiyle tanınması belki bugünü anlamamız açısında daha da önemli bir hale gelmektedir. Haddı zatında güncel olan her mesele geçmişiyle beraber ele alınabilirse isabetli yargılarda bulunabilmek mümkündür. Zira bugün olanlar dünün zorunlu tezahürüdür.

Değerli katılımcılar;

Uygur Türkleri, Türk boyları içinde en evvel iskâna geçmiş olması, başka kültürlere adaptasyonda son derece mahir olmaları, Soğdlularla olan özel yakınlıkları sebebiyle, ticarete olan yatkınlıkları, yazılı eserler neşretmeleri, tercüme faaliyetleri, Çinlilerle olan ilginç mesaileri, sanata ve diğer kültürel faaliyetlerde öteki boylardan farklı, mümeyyiz vasıflarıyla son derece özel bir yere sahiptir.

Türk boyları içinde Mani dinine toplu olarak girme azmi gösteren ama zadegân sınıfından başka hiçbir kimsenin dâhil olmadığı bir din değiştirme faaliyeti ircaa eden Uygurların, neden böyle bir işe kalkıştıklarından bahsedilecektir..

Türk yaşam biçiminin değiştirilmeye kalkışılması ve buna mukavemet gösterilmesi, ticaret yaparak zenginleşmeler ve beraberindeki zorunlu dejenerasyon, tarihçilerimizin Mani dinine intisap etmenin Uygur Türklerinin hayatlarındaki değişim ve buna bağlı olarak vuku bulan dönüşümlere dair yaptıkları manidar yorumlar da ele alınacaktır.

Türkosantrik bir bakış açısıyla ele alınacak olan konumuz, Uygur Türklerinin, diğer Türk boyları ve başka milletlerle olan teşriki mesailerini incelememize mani değildir. Zira İpek Yolu Türkistan’a hatta bütün Orta Asya’ya bakış açımızın bütünlük ifade etmesini zorunlu kılmaktadır.

Aslında mevzuumuzun temerküz ettiği en önemli husus İpek Yolu’dur. Her şey bu yolun hâkimiyeti, bu yolda intikal eden kervanların sorunsuz seyahati, alınacak baç ve vergilere dair ülkelerin, boyların tavırları ve tabiî ki geçmişte olan biten her şeyin günümüzdeki izdüşümünden olabildiğince bahsedilecektir.

Türkistan dün siyasi, iktisadi, askeri açıdan nasıl önemli bir konuma sahip idiyse bugünde aynı önemi muhafaza ettiğini tarihi verileri de esas alarak irdelemeye çalışacağız diyerek sohbetimize burada son vermek istiyorum.

Beni gecenin bu geç saatlerine kadar dinleme zahmetinde bulunduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyorum.  Cenab-ı Allah nasip ederse ileri ki zamanlar da yine beraber oluruz. Katkı sağlamak isteyen arkadaşlar varsa veya kafasına takılan sorular varsa onları alalım diyorum, tekrar sizlere hayırlı akşamlar diliyorum diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra soru cevap şeklinde gecenin geç saatlerine kadar devam eden sohbetten sonra TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı Talip Keleş Hocaya teşekkür ederek günün anısına Teşekkür Belgesi ve bir kitap takdim ettiler.

 


 

Cumhuriyet Mah. Zeki Ömer Defne Sk. Hasan Kıvrak Apt. No: 4 Daire: 3

                  www.cankiriturkav.org   05334936084                   

                                                                                                   ÇANKIRI

Bu haber 1008 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı Çankırı TÜRKAV “Türkçülük Yürüyüşü ve Hıdırellez ile Anneler Günü” Kutlamasını birlikte gerçekleştirdi.

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı olarak bu yıl Beşincisini düzenlediğimiz Geleneksel ‘’Türk Milliyetçileri 3Mayıs Türkç...
5555 sayılı Vakıflar Kanunu ne anlama geliyor?28/Ocak/2010

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GÜNÜN SÖZÜ

ANKET

Açılım hakkında ne düşünüyorsunuz?


Tüm Anketler

© Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm veriler bilgi amaçlıdır. Hiç bir surette delil olarak kullanılamaz.ÇANKIRI 2009
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu