TÜRKİYE KAMU ÇALIŞANLARI KALKINMA VE DAYANIŞMA VAK
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

TARİH SAAT

 

HİCRİ

NAMAZ VAKİTLERİ


TARİHTE BUGÜN

sss fdg dfgdf

SAYAÇ


Website counter    
Çankırı TÜRKAV Bu Hafta Mezhepler Konusunda Bir Söyleşi Gerçekleştirdi.

Çankırı TÜRKAV Bu Hafta Mezhepler Konusunda Bir Söyleşi Gerçekleştirdi.

Tarih 25/Şubat/2016, 14:53 Editör İsa BÖLÜKBAŞI

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığı; bu hafta Mezhepler üzerine bir söyleşi gerçekleştirmek üzere İlahiyatçı Orhan Özkan hoca ile bir araya geldi.

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığı; bu hafta Mezhepler üzerine bir söyleşi gerçekleştirmek üzere İlahiyatçı Orhan Özkan hoca ile bir araya geldi.

Bölükbaşı; Türk Dünyası ve İslam Dünyası üzerinde büyük oyunlar oynayan Emperyalistlerin emellerine ulaşmak, Haçın karşısında Hilali yok etmek için her türlü yolu denemekte ve şimdide Türk-İslam coğrafyasında Mezhep çatışmalarının fitilini ateşlemişlerdir. Bizlere bu akşam burada Mezhepleri anlatmak üzere aramızda bulunan İlahiyatçı Orhan hocama sözü bırakırken sizlere hoş geldiniz diyor, hepinize hayırlı akşamlar diliyorum dedi.

Daha sonra; bu akşam burada dilimin döndüğünce, bilgilerim dâhilinde sizlere Mezhepler konusunu anlatmaya çalışacağım. Sizlerinde bildiği üzere; Hanefî mezhebi, Mâlikî mezhebi, Şâfiî mezhebi, Hanbelî mezhebi olmak üzere amelde hak olan dört mezhep vardır diyerek konuşmasına başlayan Orhan Özkan hoca şöyle devam etti.

Değerli arkadaşlar bir Müslüman olarak bilmemiz gereken, bir Müslüman olarak neye riayet edeceğiz, kafamıza takılan soruları nerde bulacağız, bu soruların sağlam ve doğru cevabını nerde buluruz bunu iyi bilmemiz gerekiyor. İlk önce başvurmamız gereken doğru ve sağlam kaynak olan Kur’an-ı Kerimde arayacağız. Eğer biz kur’an-ı kerimde bulduğumuz cevabı anlatılanı doğru olarak, iyi bir şekilde anlayabildiysek başka bir kaynağa gerek yok. Çünkü biz Müslümanlar bu kaynağa hiçbir tereddüde mahal vermeden inanmış ve iman etmişiz. Bazı İslam âlimleri diyor ki Kur’an-ı Kerimde üç çeşit ayet var. Biz ikisini çok iyi biliyoruz bunlardan birisi bir sefer okuduğunuz da anlamı anlaşılan Muhkem ayetleri, ama Kur’an-ı Kerimde öyle ayetler var ki bu ayetleri kolay anlayamaz ve olduğu şekliyle başka bir dile çeviremezsiniz, yani bunları bire bir tercüme edemezsiniz bunların anlamı gizlidir işte bunlara biz Müteşabih ayetlerdir diyoruz. Biz şimdi Fatiha suresini okuyoruz hamd etmek, şükretmek âlemlerin rabbi olan Allaha’dır. Peki, burada sormamız gereken acaba kaç tane âlem var. İşte sayacak olursak dünya âlemi, ahret âlemi, biyolojiye göre insanlar âlemi, hayvanlar âlemi, bitkiler âlemi, ruhlar âlemi, melekler âlemi ve daha fazla ileri gidemiyoruz. Peki, Süleyman Çelebi mevlitte diyor ki selam sana yüz seksen bin âlemin Mustafa’sı, işte burada diğer âlemleri biz bilemiyoruz. Bilmediğimiz bu âlemleri öğrenmek için İslam âlimlerine veya onların yazdıkları eserlere başvuruyoruz.

 Bu tür soruların cevabını Peygamber efendimiz zamanında öğrenmek kolaydı çünkü canlı, sağlam, güvenilir, emin bir kaynak yanlarındaydı hemen ona başvuruluyordu diyen Özkan şöyle devam etti.

Değerli arkadaşlar; İslam âlimlerine göre bir üçüncü ayetlerde vardı ki bu ayetleri Cenabı Allah onları sadece kendi biliyordu diyorlar.

İste bazı ayet ve hadisleri bizim müctehid dediğimiz bilim adamları, İslam âlimleri açıklamışlar. Bu âlimlerinin açıkladıkları kabul gördükten sonra bizim için dini delil olmuştur. Bizim kafamızdaki soruların cevabını öğrenmek için başvurduğumuz İslam kaynakları Kitap, sünnet, icma, kıyas, edille-i şer’iyye islamda takip etmemiz gereken yol, bizim takip etmememiz gereken yol. Kur’an da bulamadımsa sünnette, sünnette bulamadımsa müctehid’lerin içtihatlarında arıyoruz. İslam alimlerinin, Müctehid’lerin kurduklarına biz mezhep diyoruz. Fakat buna araştırma diyenlerde var. Mezheplerin bize aktardıkları mutlaka Kur’an-ı Kerime ve sünnete dayalı olacak. Mezhep gidilecek yol demektir, nereye gidilecek cüzi iradeyi aldığım külli iradeye gidilecek yol, Allaha gidilecek yoldur. Temel de iki çeşit Mezhep vardır. Bir itikadı yani inançtaki mezhepler, bu mezhepte ikiye ayrılır. Bir ehli sünnet, iki ehli bid’at, ehli sünnet mezhepler Allahın ya da peygamberin yolundan hiç ayrılmayanların meydana getirdiği mezheplere ehli sünnet mezhepler diyoruz. Ehlisünnette üç tane mezhep var. Bir selef veya selefiyye. Selef Peygamberimiz zamanın da veya hemen ondan sonra yaşayanlara deniyor. İki Eş’ariyye, üç Matüridi. Bu mezheplerde adını kurucularından imamlarının ya da Müctehid’lerinin adından almıştır. Arkadaşlar bura bir tane daha mezhep var. Adı Bid’ad olan bir hak mezhebimiz daha var Allahın ya da peygamberin yolundan az ya da çok ayrılanların getirdiği mezhepler vardır. Tarihte en büyüğü hariciler veya şia mezhepleridir. Biz bazen şia ile şafi mezhebini karıştırıyoruz. Şia ile Şafi farlı mezheplerdir. Ne Şafi’de, ne Hanefi’de, ne Maliki’de nede Hambeli’de yani ibadetle ilgili, ameli mezheplerle, hak mezheplerle bir kavgamız yok. Türk-İslam dünyasını özellikle bizi İslam dünyasını bozmak isteyen Yahudiler, Hıristiyanlar bütün şer odakları bizim içimize fitne fesadı sokarak bizleri ayırmaya çalıştırmaktalar. Hâlbuki biz biliyoruz ki Hazreti Allah Kur’an da bildiriyor kim zerre kadar iyilik yaparsa mükâfatını alacak. Kim zere kadar kötülük yaparsa onun cezasını çekecek.

Arkadaşlar; Şafilerin bir özelliği var şafilere göre bir yeri kanarsa abdestti bozulmaz imam şafi öyle diyor. Örnek Uhud meydan muhaberesi. Peygamber efendimizin Uhud savaşında ağzı kanadı ve Cenabı Peygamber ağzının kanıyla her zaman cenkten sonra kılmış olduğu şükür namazını kıldı. İmamı azama göre doğru, Peygamber efendimiz ağzının kanıyla bu namazı kıldı fakat eğer bu kanama sürekli olsaydı insanoğlu kan kaybından ölür oysaki bu kanama bir süre kanamış daha sonra durmuş orada kan pıhtısı oluşmuş ve kanama durmuştur. Oradaki kan pıhtısı pisliktir ve İslam pisliğe razı olmaz git abdestini yenile. İmamı azamda bunu tercih etmiştir. Fakat biz bazı yerlerde şafilere uyuyoruz onlarda bize Hanefi mezhebine uyuyor.

 Örnek; haçta hacca giden her Hanefi tavafa başladığı zaman şafiliğe niyetleniyor. Çünkü milyonlarca kişinin arasına giriyorsun orada parmağın veya dişin kanadı nasıl çıkıpta abdest alacaksın. Şafilerde orada bizim gibi milyonlarca insanın tavaf yapıyor, kadınlı erkekli oysa Şafilerde bayan elinin kenarı değse abdesttin bozuluyor. Orada kadınlı erkekli bir birine sürterek tavaf edilmektedir. Burada bir zaruriyet vardır. Zaruriyet gerektiren yerlerde bunlar olabilir fakat normal yaşantımızda bunları yapmamız doru değildir diyerek sohbetimize burada son vermek istiyorum.

Beni gecenin bu geç saatlerine kadar dinleme zahmetinde bulunduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyorum. İleri ki zamanlarda buna benzer kafamıza takılan meseleler olursa yine burada konuşur sohbet ederiz inşallah diyerek hepinize hayırlı akşamlar diliyorum, Cenabı Allaha emanet olun diyorum diyerek Orhan Özkan hoca sözlerini tamamladı.  

Daha sonra soru cevap şeklinde gecenin geç saatlerine kadar devam eden sohbetten sonra TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı Orhan Özkan Hocaya teşekkür ederek günün anısına Teşekkür Belgesi ve bir kitap takdim ettiler. 


 

Cumhuriyet Mah. Zeki Ömer Defne Sk. Hasan Kıvrak Apt. No: 4 Daire: 3

                  www.cankiriturkav.org   05334936084                   

                                                                                                   ÇANKIRI

Bu haber 769 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı Çankırı TÜRKAV “Türkçülük Yürüyüşü ve Hıdırellez ile Anneler Günü” Kutlamasını birlikte gerçekleştirdi.

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı olarak bu yıl Beşincisini düzenlediğimiz Geleneksel ‘’Türk Milliyetçileri 3Mayıs Türkç...
5555 sayılı Vakıflar Kanunu ne anlama geliyor?28/Ocak/2010

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GÜNÜN SÖZÜ

ANKET

Açılım hakkında ne düşünüyorsunuz?


Tüm Anketler

© Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm veriler bilgi amaçlıdır. Hiç bir surette delil olarak kullanılamaz.ÇANKIRI 2009
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu