TÜRKİYE KAMU ÇALIŞANLARI KALKINMA VE DAYANIŞMA VAK
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

TARİH SAAT

 

HİCRİ

NAMAZ VAKİTLERİ


TARİHTE BUGÜN

sss fdg dfgdf

SAYAÇ


Website counter    
Çankırı TÜRKAV Köklü Bir Geleneğimiz Olan Yaran Kültürünü Konuştu.

Çankırı TÜRKAV Köklü Bir Geleneğimiz Olan Yaran Kültürünü Konuştu.

Tarih 18/Şubat/2016, 22:20 Editör İsa BÖLÜKBAŞI

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığı; Çankırı Kültüründe köklü ve önemli bir yere sahip olan Yaran Kültürünü konuşmak üzere, yaran konusunda araştırmaları ve kitapları bulunan yaran Başağalarından Orhan Özkan hocayı konuk etti.

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığı; Çankırı Kültüründe köklü ve önemli bir yere sahip olan Yaran Kültürünü konuşmak üzere, yaran konusunda araştırmaları ve kitapları bulunan yaran Başağalarından Orhan Özkan hocayı konuk etti.

TÜRKAV Toplantı salonunda gerçekleştirilen söyleşiye geçmeden önce katılımcılara bir hoş geldiniz konuşması yapan TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı şunları söyledi.

Değerli misafirler;

TÜRKAV olarak her hafta Salı akşamları düzenlediğimiz sohbet toplantıları değişik konu ve konuklarla devam etmektedir.

Bu akşam da burada kökeninin Orta Asya’ya dayandığı bilinen yaran kültürü gerek; Çankırı’da ve köylerde eski canlılığını kaybetmeden devam etmektedir. Aslında buna şöyle de diyebiliriz. Çankırılının bulunduğu yurt içi veya yurt dışı olsun her bölgede bu gelenek yaşatılmaktadır. Çankırı’mıza has bu köklü geleneği evrenselleştirmek ve ulusallaştırmak için yerelde bilimsel olarak birçok çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Çankırı’nın Üniversiteye kavuşmasıyla beraber üniversite bünyesinde Çankırı Karatekin Üniversitesi Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü kurulmuş olup çalışmalarını aralıksız sürdürmeye başlamış ve bu köklü yaran geleneğini yerelden ulusala taşıma çalışmalarına başlamıştır. Geçen yıl burada Çankırı Karatekin Üniversitesi Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Kadir Çayır hocamızı konuk edip kendisinden çalışmalar hakkında bilgiler almıştık bu akşamda burada Yaran konusunda bilgi almak üzere Orhan Özkan hocamızı konuk ettik diyerek sözü sayın hocama bırakıyorum dedi.

Daha sonra; bana burada konuşma fırsatı verdiğiniz için öncelikle TÜRKAV Başkanımız İsa Bölükbaşı Bey ve Yönetimine çok teşekkür ediyor hepinize hayırlı akşamlar diliyorum. İsa Başkanımdan geçen yıllarda da bana bu teklif gelmişti fakat sağlık sorunlarım dolayısıyla katılamamıştım Allaha şükür şu anda her hangi bir sağlık problemim yok istediğiniz zaman başka konularda da sohbet ederiz. Mesela haftaya da sizce uygunsa mezhepler konusunu işleyebiliriz diyerek sözlerine başlayan Orhan Özkan hoca şunları kaydetti.

Kıymetli dinleyiciler;

Bizim köklü bir geleneğimiz var. Geleneğimizin adı Yaran. Çok yerde şu deniliyor mesela gelenekler belli bir zamana bağlıdır.

 Bir Ülkenin, Bir Milletin varlığı geleneğin köküne bağlı, yani derinliğine bağlı, bir de geleneğin değişmemesine bağlı. Elbette her şeyde olduğu gibi yaranda da değişimler olmuştur. Fakat bu değişim çok uzun zamanda ve aslına yabancılaşmadan yani aslına uygun değişimler olmuştur. İşte bizim Yaran geleneğimiz bunun için köklü bir gelenektir diyoruz. Burada üzülerek ifade edeyim ki bizim bakir olarak bildiğimiz yaran konusu bazen Akademisyenler tarafından, bazen de ilçelerde köylerde katıldığımız yaran ocakları tarafından dejenere edilmekte, tabiri caizse sulandırılmaya ve aslına uygun olmayan değişiklikler yapılmaya çalışılıyor diyen Özkan şöyle devam etti.

Değerli arkadaşlar;

Yaran odasının girişinde bir yazı okursunuz “Kız Anadan Öğrenir Sofra Düzmeyi, Oğlan Babadan Öğrenir Sohbet Gezmeyi.” Çok ilginçtir bu söz Dede Korkut da var, belki de o zaman Türkçeye çevirenler böyle ifade ettiler bilemiyorum.

Arkadaşlar bir de en çok karıştırıldığı taraf bu Kırşehir de malum asıl adı Mahmut Nurettin olan Pir-i Ahi Evran’ın kurduğu Ahilik Teşkilatı, Esnaf Teşkilatı. Yaran Teşkilatı bu Teşkilatla benzerlik taşısa da, Yaranın kökü bundan önceye, Oğuz Boyuna biraz öncede ifade ettim Dede Korkuta dayanan sözler uygulanmaktadır.

Değerli misafirler; isterseniz Yâran’ın olmazsa olmazlarından bahsederek sözlerimi toparlayayım.

 Kapıdan yaranın girişi, selamlama, merhabalaşma, mumların yanması, kahvenin içilmesi, akşam havası, bilmece, mani. Arkadaşlar burada bir parantez açmak istiyorum sorulan bilmeceler ve söylenen maniler Türkün töresine yakışır eğitici öğretici olmalıdır. Örneğin; “Ildızımın altı Alpsarı Turayı görünce niye oldu betin benzin sapsarı”. Burada anlatılmak istenen Ildızım diye bir yer var onun altılda da Alpsarı diye bir yer olduğu hafızamıza işlenir. “Korgun’un üstü Şıhlar İslam Gavuru böyle mıhlar”. Bu tür sorular hem coğrafi öğretisi var, hem Tarih öğretisi var, hem de insanlara nasihat eden özelliği vardır. Bazı manilerimizde de istekler belirtilir. Mesela; “Yeni cami direk ister, söylemeye yürek ister, benim karnım tok ama arkadaşlar börek ister” gibi manilerimizde vardır.

Yaran sohbeti bitip dağılmadan önce bu haftaki ocağı yakan kişiler, gelecek haftaya ocak yakacak kişilere görevi devrederler yani bir nevi devir teslim töreni yaparlar. İşte bu yapılan Törene Arap verme diyoruz. Bizde Arap zilli maşa ile def’e denir. Bu devir teslim töreni yapılıp Yaran odasından çıkarken çalınan bir müziğimiz, türkümüz vardır. Osmanlının elinden Cezair’in çıktığında yakılmış olan bir ağıt vardır. Yani bizim bildiğimiz Cezair türküsü eşliğinde Başağa, Küçükbaşağa ve Yaranağalara arkasını dönmeden arka arkada odadan çıkalar. Odadan çıkan son kişi olsa dahi arka arka çıkmak zorundadır. Çünkü bizim kültürümüz de orası devlettir ve devlete arka dönülmez ve bizim töremizde Türk’ün töresinde devlete arkayı dönmek yoktur diyerek sohbetimize burada son vermek istiyorum.

 Beni gecenin bu geç saatlerine kadar dinleme zahmetinde bulunduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Çankırı’ya Has özellikleri olan Yaran Kültürünün ve yine Çankırı’ya has Türkülerimizin korunması ve yaşatılması dileklerimizle hepinize hayırlı akşamlar diliyorum diyerek sözlerime son veriyorum dedi.  

Daha sonra soru cevap şeklinde gecenin geç saatlerine kadar devam eden sohbetten sonra TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı Orhan Özkan Hocaya teşekkür ederek günün anısına Teşekkür Belgesi takdim ettiler.


 


 

Cumhuriyet Mah. Zeki Ömer Defne Sk. Hasan Kıvrak Apt. No: 4 Daire: 3

                  www.cankiriturkav.org   05334936084                   

                                                                                                   ÇANKIRI


Bu haber 772 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı Çankırı TÜRKAV “Türkçülük Yürüyüşü ve Hıdırellez ile Anneler Günü” Kutlamasını birlikte gerçekleştirdi.

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı olarak bu yıl Beşincisini düzenlediğimiz Geleneksel ‘’Türk Milliyetçileri 3Mayıs Türkç...
5555 sayılı Vakıflar Kanunu ne anlama geliyor?28/Ocak/2010

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GÜNÜN SÖZÜ

ANKET

Açılım hakkında ne düşünüyorsunuz?


Tüm Anketler

© Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm veriler bilgi amaçlıdır. Hiç bir surette delil olarak kullanılamaz.ÇANKIRI 2009
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu