TÜRKİYE KAMU ÇALIŞANLARI KALKINMA VE DAYANIŞMA VAK
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

TARİH SAAT

 

HİCRİ

NAMAZ VAKİTLERİ


TARİHTE BUGÜN

sss fdg dfgdf

SAYAÇ


Website counter    
Çankırı TÜRKAV Hacı Murad-ı Veliyi Andı.

Çankırı TÜRKAV Hacı Murad-ı Veliyi Andı.

Tarih 11/Şubat/2016, 16:42 Editör İsa BÖLÜKBAŞI

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığı bu haftaki sohbet toplantısında Anadolu’nun bir köşesinde garip kalmış “Hacı Murad-ı Veli’yi” konuşmak üzere Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Abdulselam ARVAS Hocayı konuk etti.

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığı bu haftaki sohbet toplantısında Anadolu’nun bir köşesinde garip kalmış “Hacı Murad-ı Veli’yi” konuşmak üzere Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Abdulselam ARVAS Hocayı konuk etti.   

         TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı; Anadolu’nun Müslüman Türk yurdu olması için Hoca Ahmet Yesevi’nin Anadolu’ya gönderdiği Alperenlerden, Horasan erlerinden Eldivan ilçemize bağlı Seydi Köyünde Türbesi bulunan, Anadolu’nun bir köşesinde garip kalmış, Anadolu’da bulunan dört evliyadan birisi olan Hacı Murad-ı Veliyi konuşmak, kamuoyuyla paylaşmak, onun şefaatine nail olmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Burada bize Hacı Murad-ı Veliyi anlatmak üzere aramızda bulunan Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Abdulselam ARVAS Hocamıza sözü bırakarak Hacı Murad-ı Veliyi tanımaya çalışalım dedi.

         Daha sonra; Doç. Dr. Abdulselam ARVAS hoca beni bu akşam buraya böylesi büyük bir evliya olan Hacı Murad-ı Veliyi konuşmak üzere davet etmenizden son derece memnun oldum ve hepinize hayırlı akşamlar diliyorum. Burada bulunan seçkin konukları, sizleri saygıyla selamlıyorum. TÜRKAV Başkanı Sayın İsa Bölükbaşı Bey ve yönetim kurulunu bu ve buna benzer konularda yapmış olduğu çalışmalardan dolayı çok önemsediğimi belirterek teşekkür ediyorum, burada çok önemli konuların konuşulduğunu biliyorum, yapmış olduğunuz çalışmaları yakından takip ediyorum ve burada yapılan faaliyetlerin daha genişleyerek diğer illere de örnek teşkil ederek dalga dalga yayıldığını gözlemliyorum diyerek başladığı konuşmasına Doç.Dr. Arvas hoca şöyle devam etti.

Değerli misafirler;

Hacı Murad-ı Veli hakkında şimdiye kadar yapılan belli başlı araştırmalar bulunmaktadır. Bu araştırmaların bazıları bilimsel bazıları ise popülerdir. Söz konusu araştırmaların sahipleri sırasıyla Tayip Başer, Mustafa Tatcı, Murat Karadut, Elvan Aydın vs. gibi yazarlardır.

Hacı Murad-ı Veli, Horasan’dan Anadolu’ya gelen önemli velilerden biridir. Bu bağlamda veli tipleriyle karşılaştığımızı söylemek mümkündür. Veli tiplerinin ilk örneklerinden birini Eski Türk kültüründen de izler taşıyan Dede Korkut oluşturmaktadır. Çünkü o “velayet ıssı idi”, “Hak Teala anın gönlüne ilham ederdi” gibi yoğun velilik özellikleri taşıyan bir şahsiyettir.

 Bu bağlamda, İslamiyet’in kabulüyle birlikte Türkler arasında, eski atalar kültünden gelen izler de mahfuz kalmak kaydıyla, ortaya bir “veli kültü” çıkmıştır, denebilir. Bu velilik en çok Horasan bölgesinde meşhur olmuş ve Horasan tasavvuf mektebinden yetişen Ahmet Yesevî daha sonra Türk-İslam tasavvufunu şiir yoluyla göçebe Türk boyları arasında yaymaya başlamıştır. Orta Asya’da çok meşhur olan ve şöhreti günümüze kadar devam eden Ahmet Yesevî’nin türbesi bugün Kazakistan’ın Türkistan adlı şehrindedir.

İşte Ahmet Yesevî’nin yetiştirdiği ve onun halifesi olduğu söylenen pek çok veli Moğol istilası döneminde mevc mevc Anadolu’ya göç etmeye başlamışlardır. Bunların en meşhurları Hacı Bektaş Veli, Baba İlyas, Seyyid Ali Sultan vb. şahsiyetlerdir. Bu veliler arasında Hacı Murad-ı Veli’yi de anmak gerekir.

12. yüzyılda Türkistan’dan gelerek önce Hicaz, Şam ve Şanlıurfa civarlarında, sonra da Çankırı ve Tosya bölgesine yerleşen Hacı Murad-ı Veli, Aliyülbeka’nın oğludur. Çankırı, Seydi Köyü’nde doğmuştur. Babası Aliyülbeka uzun müddet Halil-ur rahman’da kapıcılık yapmıştır. Halk arasında Aliyülbeka’nın ve oğlu Hacı Murad-ı Veli’nin soyunun Orta kazasının Elmalı Köyü’nde Himmet oğullarından Yusuf oğlu Hasan Doğan tarafından kopyası alınan şecereye göre Hacı Murad-ı Veli’nin 12. yüzyılda yaşadığı, muhitinde İslamiyet’in yayılması için çalıştığı, arzu edenleri tenvir ve irşat ettiği anlaşılmaktadır. Hocalarının da Türkistan'da yetişmiş âlimler olduğu bildirilmektedir. Yaygın kanaate göre Hacı Murad-ı Veli 1117’de doğmuş 1187’de Seydi Köyü’ne yerleşmiş. Hacı Murad-ı Veli’nin bu bölgede Müslümanlığı yayma çalışmaları olmuştur. Türbesi halk tarafından ziyaret edilmektedir. Abdulgaffar, Seydi Köyü’nde babasının türbesi yanındadır. Pir Ali Çelebi’nin Eskipazar Kazası Sadeyaka Köyü, Şıhlar Mahallesi’nde bir tekke kurduğu ve orada çalıştığı, daha sonra Çubuk Kazası’nın Selek Köyü’ne giderek orada vefat ettiği bilinmektedir. Bütün bu bilgilere rağmen gerek o dönemde gerekse sonraki dönemlerde Hazretle ilgili elde yazılı bir belge olmadığı için konu hakkında kesin yargılara varmak mümkün görünmemektedir. Çankırı havalinde türbesi olduğuna dair yazılı kaynaklar ise daha ziyade son dönem Osmanlı arşiv kayıtlarına dayanmaktadır. Dolayısıyla bu kaynaklarda geçen Hacı Murad-ı Veli’nin 12. asırdaki şahıs olup olmadığı iyice araştırılmalıdır.

Kıymetli misafirler;

A. Yaşar Ocak’ın tarif ettiği veli tiplerinden birkaçına Hacı Murad-ı Veli’yi dâhil etmek mümkündür. Kanaatimizce meşhur olmamış köy ve aşiret reisi veli tipine uymaktadır. Mürşit veli tipi de olabilir. Zira Kalecik taraflarında meskûn iken Rum yönetici tarafından taciz edilmesi Hazretin oradan göç edip Eldivan’a yerleşmesine sebep olmuştur. Hazretle ilgili anlatılan menkabelerin hepsi sözlü gelenekten gelmekte, yazılı kaynaklardan ise bununla ilgili herhangi bir kayda rastlanmamaktadır. Burada yazılı kaynaklardan kastedilen ise daha ziyade eski yazmalardır. Son dönem Hacı Murad-ı Veli ile ilgili yapılan çalışmalarda kayda geçen menkabeler sözlü kaynaklardan derlenmiştir.

Buradan hareketle menkabeleri ikiye ayırmak mümkündür. Biri Hazretin ölümünden sonra onunla ilgili anlatılan kerametleri (Hilmi Efendi’den, Rüyam, Veli Veliliğini Göster vb.), diğeri ise bazı yer-su isimlerini açıklayan etiyolojik menkıbelerdir (Asa Suyu, Devesi ve Kayadaki Ayak İzi vb) diyerek burada sözlerime son verirken beni sabırla dinlediğiniz için tekrar teşekkür ediyor hepinize hayırlı akşamlar diliyorum diyerek sözlerine son verdi.

Daha sonra soru cevap şeklinde gecenin geç saatlerine kadar devam eden sohbetten sonra TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Abdulselam ARVAS Hocaya bu güzel sohbetinden dolayı teşekkür ederek günün anısına Teşekkür Belgesi takdim ettiler. 

Cumhuriyet Mah. Zeki Ömer Defne Sk. Hasan Kıvrak Apt. No: 4 Daire: 3

www.cankiriturkav.org          ÇANKIRI

Bu haber 730 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı Çankırı TÜRKAV “Türkçülük Yürüyüşü ve Hıdırellez ile Anneler Günü” Kutlamasını birlikte gerçekleştirdi.

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı olarak bu yıl Beşincisini düzenlediğimiz Geleneksel ‘’Türk Milliyetçileri 3Mayıs Türkç...
5555 sayılı Vakıflar Kanunu ne anlama geliyor?28/Ocak/2010

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GÜNÜN SÖZÜ

ANKET

Açılım hakkında ne düşünüyorsunuz?


Tüm Anketler

© Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm veriler bilgi amaçlıdır. Hiç bir surette delil olarak kullanılamaz.ÇANKIRI 2009
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu