TÜRKİYE KAMU ÇALIŞANLARI KALKINMA VE DAYANIŞMA VAK
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

TARİH SAAT

 

HİCRİ

NAMAZ VAKİTLERİ


TARİHTE BUGÜN

sss fdg dfgdf

SAYAÇ


Website counter    
Çankırı TÜRKAV Kaya Kuzucu Hocayı Konuk Etti.

Çankırı TÜRKAV Kaya Kuzucu Hocayı Konuk Etti.

Tarih 03/Şubat/2016, 18:06 Editör İsa BÖLÜKBAŞI

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma Ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığının bu hafta ki konuğu Halk Bilimi'nde Teorik Çalışmaları bulunan Halk Ozanı KAYA KUZUCU oldu.

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma Ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığının bu hafta ki konuğu Halk Bilimi'nde Teorik Çalışmaları bulunan Halk Ozanı KAYA KUZUCU oldu.

TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı program başlamadan önce katılımcılara bir hoş geldiniz konuşması yaptı. Bölükbaşı; her hafta burada birçok konuşmacı gelerek bizimle bilgi birikimlerini paylaşıyorlar. Bunlar bazen buradan bazen de İl dışından olmaktadır. TÜRKAV olarak yapmış olduğumuz bu çalışmalarla burayı adeta ilim ve bilim meclisi haline getirdiklerini söyleyen Bölükbaşı şöyle devam etti. Değerli misafirler bu akşam da burada “İslam'da Musiki, Âşıkların ve Ozanların Tasavvufî yönleri, Sanatçı ve Toplum Liseler için Din Kültürü kitabı, İslam'da Milliyetçilik Âşıklık ve Ozanlık Geleneğindeki makamlarda Türk Tasavvuf Musikisindeki Makamların Ortak Olanları ve Kullanıldıkları alanlar Âşıklık ve Ozanlık Geleneğinde Dini ve Ahlaki Motifler Doktora Tezi “Türkülerin Öte Yanı” ve “Müziğin Felsefesi” alanında bir çok Çalışmaları ve Kitapları bulunan Kaya Kuzucu hocamızı Türk Tasavvuf Müziğini konuşmak üzere misafir etmiş bulunuyoruz ve sözü şimdi sayın hocama bırakıyorum dedi.

Kıymetli misafirler sözlerime başlamadan önce bizleri sizleri buluşturan cenabı Allaha hamdolsun, yine sizlerle bu akşam bura da bir ve beraber olmamıza vesile olan Çankırı TÜRKAV Başkanımız Sayın İsa Bölükbaşı bey ve yönetimine çok teşekkür ederim diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti.

Değerli dostlar; hani dedim ya cenabı Allahın yaratmış olduğu bütün varlıklar onu zikreder. Yeter ki biz zikrettirmesini bilelim. Mevlana’nın bir sözü var; “Musiki Tanrının dilidir” diyor. Bunları söylerken bir dayanağa dayandırarak söylüyor. Kur’an-ı Kerimi okurken bir makam üzere okursan ayrı bir haz alırsın, makamsız okursan ayrı bir haz alırsın. Makamına göre güzel bir şekilde okunan kur’an-ı Kerim senin vücudunun bütün zerreciklerine, hücrelerine kadar iner ve büyük haz duyarsın dedi ve şöyle devam etti.

Düşünce yapıları aynı olan, kederde ve tasada bir olan, sevinçleri ve üzüntüleri aynı olan; Türk toplulukları kendi aralarında birlikteliği sağladıkları zaman. Türk Toplulukları kendi aralarında ekonomik örgütlenmeyi kurabilir, birlikte müzik yapabilecek topluluk kurabilir. Güvenlik ve Askeri birliktelik kurabilir.

Kıymetli arkadaşlar; Çetin Elmas hocam Bilgi Kentlerinden bahsetti. Bence Bilgi Kentleri Türk Dünyası için çok önemli ve Türkiye içinde çok önemli olduğuna inanıyorum. Çünkü bu sistemi kurduğun zaman ister köyde istersen şehirde otur Dünyanın neresinde oturursan otur, bütün Türkler birbirlerinden haberdar olacaklardır. Böylesi idealist bir yapılanmada Türk Milliyetçilerinin nerde nasıl davranacaklarına, nasıl hareket etmeleri gerektiğine yardımcı olacaktır diyen Kaya Kuzucu sazıyla ve sözüyle Türk Musikisinden örnekler verdi. Söylediği parçalarla katılanların büyük beğenisini kazanan Kaya kuzucu birde şöyle güncel olaylara değinmek istiyorum dedi ve şunları kaydetti.

Değerli dostlar; Ata sağ iken bizde töredir miras bölüşülmez, mirasın üzerine oturulmaz, miras peşin koşulmaz.

Bize düşen görev teşkilatlarımızın, en alt kademesinden en üst kademesine kadar sahip çıkmaktır. Bizim yapmamız gereken üzerimize düşen görevi layıkıyla yapmamızdır ve biz bu savunduğumuz Türk-İslam ülküsünü, ideolojisini en yakınımıza, çoluğumuza çocuğumuza ne kadar aktarabiliyoruz ona bakmamız lazım.

Bence bir Türk Milliyetçisinin bütün Türk Topluluklarını bir bütün olara düşünmesi gerekiyor. Kültürümüzü; Türklerin tarih sahnesine çıktığı andan günümüze kadar almakta fayda vardır. Aynı Türk Devletlerini tek bir Devlet saymamız gerekir. Kaynak bir, tavır bir, duygu ve düşünce birdir. Diğer Türk Toplulukları ile hemen hemen her konuda ve birçok alan da ortak yanlarımız vardır.

Türk milletinin giydiği elbiselerden tutunda dinlediği müziklere kadar savaşa hazırlık ve savaşmak içindir diyerek sözlerime burada son verirken beni sabırla dinlediğiniz için tekrar teşekkür eder hepinize hayırlı akşamlar diliyorum dedi

Daha sonra soru cevap şeklinde gecenin geç saatlerine kadar devam eden sohbetten sonra TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı

Kaya Kuzucu hocaya teşekkür ederek günün anısına Tuz Lambası takdim ettiler.

 


 

Cumhuriyet Mah. Zeki Ömer Defne Sk. Hasan Kıvrak Apt. No: 4 Daire: 3

                  www.cankiriturkav.org    05334936084                  ÇANKIRI

Bu haber 684 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı Çankırı TÜRKAV “Türkçülük Yürüyüşü ve Hıdırellez ile Anneler Günü” Kutlamasını birlikte gerçekleştirdi.

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı olarak bu yıl Beşincisini düzenlediğimiz Geleneksel ‘’Türk Milliyetçileri 3Mayıs Türkç...
5555 sayılı Vakıflar Kanunu ne anlama geliyor?28/Ocak/2010

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GÜNÜN SÖZÜ

ANKET

Açılım hakkında ne düşünüyorsunuz?


Tüm Anketler

© Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm veriler bilgi amaçlıdır. Hiç bir surette delil olarak kullanılamaz.ÇANKIRI 2009
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu