TÜRKİYE KAMU ÇALIŞANLARI KALKINMA VE DAYANIŞMA VAK
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

TARİH SAAT

 

HİCRİ

NAMAZ VAKİTLERİ


TARİHTE BUGÜN

sss fdg dfgdf

SAYAÇ


Website counter    
Çankırı TÜRKAV'da Benim ailem:Atatürk'ün saklanan ailesi konuşuldu.

Çankırı TÜRKAV'da Benim ailem:Atatürk'ün saklanan ailesi konuşuldu.

Tarih 21/Ocak/2016, 13:25 Editör İsa BÖLÜKBAŞI

geleneksel salı sohbetlerinin bu hafta ki konuğu Yrd,Doç.Dr. Ali Güler oldu. Yrd,Doç.Dr. Güler “Benim Ailem: Atatürk’ün Saklanan Ailesi” konulu da bir söyleşi gerçekleştirdi. TÜRKAV

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma Ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığı her yıl aralıksız düzenlediği geleneksel salı sohbetlerinin bu hafta ki konuğu Yrd,Doç.Dr. Ali Güler oldu. Yrd,Doç.Dr. Güler “Benim Ailem: Atatürk’ün Saklanan Ailesi” konulu da bir söyleşi gerçekleştirdi. TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı katılımcılara bir hoş geldiniz konuşması yaptı. Bölükbaşı; TÜRKAV olarak bu tür söyleşileri her yıl yaparak geleneksel hale getirdik. Yapmış olduğumuz sohbet toplantılarının bildiklerimizi hatırlamanın, bilmediklerimizi öğrenmenin yanında; İl dışından gelen konuklara Çankırı’nın tarihi yerlerini, tuz mağarasını gezdirerek, Çankırı’nın kültürel yapısı hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyoruz. Konukların gittikleri yerlerde buraları anlatarak bir nevi Çankırı turizmine katkı sağladığımızı düşünüyoruz, katılımızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor sözü sahibine sayın hocamıza bırakıyorum dedi.

Yrd,Doç.Dr. Ali Güler sözlerime başlamadan önce hepinize iyi akşamlar diliyorum. Böyle nezih bir ortamda bana söyleşi yapma fırsatı verdiği için sayın başkanıma ve yönetim kuruluna çok teşekkür ediyorum. Benim Çankırı’ya 4. gelişim, biz sizler sayesinde Çankırı ve Çankırılıları tanıdık sizleri ve Çankırı’yı seviyorum. Aslında sizlerle tanışmamın mimarı, vesile olan hemşeriniz Av.Dr. Ahmet Mastı beye huzurlarınızda sizlerle beni tanıştırdığı için kendisine teşekkür ediyorum. Çankırı’yı biz kendi memleketimiz gibi görüyoruz. Sayın Başkan İsa beyle her gelişimizde Çankırı’yı kısa bir tur atıyoruz. Tarihi dokusuyla, tuz mağarasıyla turizme açık olan bir ilimiz. En kısa sürede buralar işlenerek turizme kazandırılır diyerek asıl konumuz olan “Benim Ailem: Atatürk’ün Saklanan Ailesi’ne” dönmek istiyorum diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti.

Değerli misafirler;

Yılmaz basım tarafından yeni yayınlanan “benim ailem: Atatürk’ün saklanan ailesi” isimli eserimde çok sayıda yeni arşiv belgesiyle Atatürk’ün ailesini inceleyip “Atatürk’ün ailesi hakkında günümüzde bazılarının ortaya attığı iddiaların asılsız ve tamamen uydurma olduğunu anlattım. Atatürk’ün ailesi hakkında bilim adamı olarak bugün bilmediğimiz bir şey yoktur.”Diyen Yrd.Doç. Güler şöyle devam etti.

 Atatürk’ün yaşamı hakkında belgelere dayalı olarak yaptığı araştırmalar yaptım be aynı zamanda emekli öğretmen ve albayım, aynı zamanda eski anıtkabir müze komutanıyım ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesiyim dedi.

Günümüz Türkiye’sinde maalesef hastalıklı bir tarih anlayışı ile pek çok şey çarpıtılmakta, insanımızın özellikle de gençlerimizin kafaları karıştırılmaktadır diyen Yrd,Doç.Dr. Ali Güler hoca şöyle devam etti.

Değerli misafirler;

Bu hastalıklı zihniyetin sahipleri, tarihimize ait ne varsa tamamını günlük siyasi menfaatlerinin birer parçası haline getirmişler ve yalan yanlış bilgilerle kullanmaya başlamışlardır. Ne tarih biliminin kural ve kaidelerine uyulmakta, ne de en basitinden insan olmanın gerektirdiği asgari değerlere itibar edilmektedir.

Tarihimize, kültürümüze, inançlarımıza kısaca Türk milletini millet yapan ne kadar değer varsa tamamı siyasi çıkar uğrunda heba edilmiştir ve edilmektedir. Elbette cumhuriyet ve esasları ile onu kuran iradeyi temsil eden, kurucu kahramanımız Mustafa Kemal Atatürk de bu hastalıklı zihniyetin hedefi durumuna getirilmiştir.

Belgesiz veya masa başında uydurulan sahte belgelerle Atatürk ve ailesi saldırı altına alınmış, Türk milletinin önemsediği değerler bakımından Atatürk yıpratılmaya çalışılmıştır. Bir atasözümüzde belirtildiği gibi “yel kayadan ne alır?” Denilebilir. Evet! Yel kayadan bir şey eksiltmez. Fakat bu hastalıklı zihniyetin ürettiği yalanlarla mücadele edilmesi de şarttır. Mücadeledeki strateji, doğruların insanımıza anlatılması olmalıdır. Gerçekler anlatılmalıdır.

Bu çalışmanın amacı işte tam da budur. Gerçek belgelerle Atatürk’ün ailesi ortaya konulacaktır.

Tarihi bir kişilik olarak önümüzde duran Atatürk’ün olduğu gibi anlatılmamasına veya anlatılamamasına bir vurgu yapılmaktadır. Amacımız bu hastalıklı anlayışa hizmet eden mevcut Atatürk anlatımına tepki göstermektir. Gerçek Atatürk’ü anlatma gerekliliğine güçlü bir vurgu yapmaktır. Gerçek Atatürk’ün Türk milletinden saklanmasına işaret etmektir.

Ya bilgisizlikten ya da bilinçli bir şekilde yıllarca tarihi kişilik olarak kendi geçmişinden, kültürel çevresinden ve milletinden kopartılmış başka bir Atatürk, adeta “sanal” bir Atatürk anlatılmıştır. Sonuç ortadadır. Bizim çalışmalarımızın önemli bir işlevi de bu “saklanmışlığı” ortadan kaldırıp, gerçek Atatürk’ü kitlelerle buluşturarak hastalıklı zihniyete gereken cevabın verilmesidir.

Daha önceki kitaplarımızda Atatürk’ün şeceresi, ölümü, defin işlemleri, o’nu Mustafa Kemal’den Atatürk’e dönüştüren dehasını belgeleriyle ortaya koymuştuk. Bu kitabımızda daha çok aile fertleri üzerine yoğunlaştık. ilk defa bu eserde kullanılan arşiv belgeleriyle Atatürk’ün özgeçmişinde, aile tarihinde eksik olan pek çok önemli konu açıklığa kavuşturulmuştur.

Elbette eser, Atatürk’le ilgili tüm az bilinen veya bilinmeyen hususları aydınlatma ve mükemmellik iddiasında değildir. Yeni belgelerle, yeni bilgilerle, yeni tanıklıklarla Atatürk çalışmalarının gelişeceği tabiidir.

 Bu eser uzun yıllardır yaptığımız konuyla ilgili çalışmaların sonucu mahiyetindedir. Baba Ali Rıza Efendi, anne Zübeyde hanım, kardeşler, tabi bu arada ailenin en uzun ömürlü çocuğu olan makbule hanım, üvey baba Ragıp efendi ve manevi evlatlar yeni belge ve bilgilerle kamuoyumuza sunulmaktadır. Mustafa kemal paşa ile ilgili olarak da son yıllarda yaptığımız bazı önemli araştırmalar eserin son bölümünü oluşturmaktadır.

Eserin başında tarihi bir kişilik olarak gerçek Atatürk’ün doğru düzgün anlatılamamasının psikolojik nedenleri sayın prof. Dr. Abdülkadir Çevik hoca’nın politik psikoloji çözümlemeleri çerçevesinde irdelenmeye çalışılmıştır.

Yine eserin başında Atatürk’ün ailesi hakkında şüphe uyandıran bazı yerli ve yabancı yayınlar değerlendirilmiştir.

Bir bütün olarak bakıldığında, bir aile tarihi olan bu çalışma ile Atatürk’ün yaşamöyküsünü kaleme alacak olanlara derli toplu bir bilgi de sunulmuş oldu. Fakat esasen bu kitapla Atatürk’ün ailesi hakkında ortalıkta dolaşan asılsız ve pek çoğu maksatlı iftiralara bilimsel olarak bir cevap da verilmiş oldu.

Öncelikle daha önce kamuoyumuza yansıyan Ali Rıza Efendi’nin ölümünden sonra Zübeyde hanım’a ve çocuklara maaş bağlanması hakkındaki belgenin geniş bir değerlendirmesi bu eserimizde yer alıyor. Ayrıca ilk defa bu eserde yer alan bir belge de makbule hanım’ın ölümünden yaklaşık olarak bir yıl önce evlatlık edindiği dört kişi ile ilgili bir mahkeme kararı. Bu konu, kamuoyu tarafından bilinmeyen, bilim âleminde de sadece evlatlıklardan birisi olan Abdürrahim Tunçak’ın eşi muallâ hanım bağlamında bilinen bir konudur ve önemlidir.

Yine Ali Rıza efendi’nin ve Zübeyde hanım’ın hayatı bu eserde daha ayrıntılı bir şekilde yazılmıştır. Mesela Ali Rıza Efendi’nin mezarı hakkında burada derli toplu, ayrıntılı bir bilgi verilmiştir. Mustafa Kemal’in doğum tarihi ile doğduğu evin hikâyesi yeni belgelerle bu eserde zenginleştirilmiştir. Mustafa Kemal’in bilinen ve bilinmeyen bütün nüfus kayıt belgeleri değerlendirilmiştir.

Belki garibinize gidecek ama bu kitapta Zübeyde hanım’ın ölüm tarihi, makbule hanım’ın doğum tarihi gibi pek çok yanlış bilinen konu düzeltilmiştir.

Yrd,Doç.Dr. Ali Güler hoca; Kitapta kullanılan bütün belgeler (orijinalleri ve çeviri yazıları) ve birçok yeni fotoğraf eserin eklerine konularak okuyucunun hizmetine sunulmuştur dedi ve şöyle devam etti. Efendim, yerli yersiz, inanarak veya inanmadan modaya uyarak Atatürk’e saldıranlara şunları söylemek isterim: Atatürk, kendisine saldıranların anlayamayacağı kadar büyüktür! Soyu sopu bellidir. Türklüğü ile daima gurur duymuştur. İslam’a en büyük hizmeti yapan devlet adamıdır. Bugün gurur duyduğumuz ne varsa hepsi o’nun eseridir. Cumhuriyet, laik-demokrasi, üniter-ulus devlet, kadın hakları, modern hukuk düzeni, milli ekonomik kalkınma vs…dünya milletler ailesi içinde Türkiye’yi öne çıkaran ve bölgesinde farklılaştıran ne varsa hepsini Atatürk’e borçluyuz. Bunu kimse unutmamalıdır, özellikle de gençlerimiz… Diyerek burada sözlerime son verirken, gecenin geç saatlerine kadar beni sabırla dinlediğiniz için sizlere teşekkür ediyorum diyerek sözlerine son verdi.

 Daha sonra soru cevap şeklinde gecenin geç saatlerine kadar devam eden sohbetten sonra TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı Yrd,Doç.Dr. Ali Güler hocaya teşekkür ederek günün anısına Tuzdan yapılmış isimlik takdim ettiler. 

Cumhuriyet Mah. Zeki Ömer Defne Sk. Hasan Kıvrak Apt. No: 4 Daire: 3

                  www.cankiriturkav.org                    ÇANKIRI

Bu haber 512 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı Çankırı TÜRKAV “Türkçülük Yürüyüşü ve Hıdırellez ile Anneler Günü” Kutlamasını birlikte gerçekleştirdi.

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı olarak bu yıl Beşincisini düzenlediğimiz Geleneksel ‘’Türk Milliyetçileri 3Mayıs Türkç...
5555 sayılı Vakıflar Kanunu ne anlama geliyor?28/Ocak/2010

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GÜNÜN SÖZÜ

ANKET

Açılım hakkında ne düşünüyorsunuz?


Tüm Anketler

© Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm veriler bilgi amaçlıdır. Hiç bir surette delil olarak kullanılamaz.ÇANKIRI 2009
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu