TÜRKİYE KAMU ÇALIŞANLARI KALKINMA VE DAYANIŞMA VAK
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

TARİH SAAT

 

HİCRİ

NAMAZ VAKİTLERİ


TARİHTE BUGÜN

sss fdg dfgdf

SAYAÇ


Website counter    
TÜRKAV'ın Bu Hafta ki konuğu Çankırı Müftü yardımcısı Uğur DEMİREL oldu

TÜRKAV'ın Bu Hafta ki konuğu Çankırı Müftü yardımcısı Uğur DEMİREL oldu

Tarih 28/Mart/2012, 18:38 Editör İsa BÖLÜKBAŞI

TÜRKAV bu hafta "Dua" konulu bir söyleşi yapmak üzere, İl Müftü yrd. Uğur DEMİREL Hocayı konuk etti.

TÜRKAV bu hafta “Dua” konulu bir söyleşi yapmak üzere, İl Müftü yrd. Uğur DEMİREL Hocayı konuk etti.  

TÜRKAV Çankırı Şube Başkanı İsa Bölükbaşı, ‘’Allah'a dua eden herkese Allah icabet eder. Müslüman bu duanın karşılığını ya dünyada, ya da ahrette alır. Müslüman’ın yapmış olduğu bu dua ettiği miktarca günahından hafifletilmek suretiyle olur, yeter ki günah talep etmemiş veya sıla-ı rahmin kopmasını istememiş olsun, ya da acele etmemiş olsun.’’ (Hadis-i Şerif)

Değerli misafirler nice sözler söylenir ama unutulur bir zaman sonra, kalpten gelmeyen sözlerin ömrü bir nefesliktir. Kısa sürede unutulup gider fakat kalbin sözü hiçbir zaman unutulmaz. Kalbin sözü hedefine ulaşmadan havada kalmaz. Kalbin sözü kalpten bir ruhla doğar ve ulaşacağı yere ulaşır ve oraya hayat verir. Çünkü kalbin sözü sevgidir, samimiyettir. Bazı sözler vardır kalbe iner, işte o sözlerdir ki kalbi diriltir. Semalardan kalbe gelir, ruh beslerler. O sözden her bir harf bir meleğin omuzlarında iner. Ve insanın ayaklarını dünyadan keserler. O sözler ki taşa değse, taş parça parça olur, göz göz olur ağlar, yürek olup toza döner, semaya uçar. O sözler ki semanın kalbinden gelir.

Yusuf olmak için;

Kuyulara atılmak lazım...!

Zindanlarda yatmak lazım..!

Hamza olmak için;

Lime lime doğranmak lazım..!

Ali olmak için;

Açlıktan ağzın kokması lazım..!

Âdem olmak için;

Yeryüzünü gözyaşına boğmak lazım..!

Bilal olmak için;

Tonlarca ağır taşın altında, kızgın kumlar üstünde, ehat demek sorulunca daha çok kızdıracak bir şey bilseydim kafirlere onu söylerdim demek lazım..!

Ebubekir olmak için;

Ballı süt ikram edildiğinde o içmemişken ben nasıl içerim diye, saatlerce ağlamak ve susturulamamak lazım..!

Fatıma olmak için;

Babası vefat ederken S.A.V. Bana ilk kavuşacak sen olacaksın deyince, bayram tebliği almış gibi sevinmek lazım. Diyor sözü sayın hocama bırakıyorum.

Daha sonra, müftü Yrd. Uğur DEMİREL hoca herkese hayırlı akşamlar diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti.

Ben sizlere bu akşam Allah nasip ederse “Dua” konusunda hitap etmek istiyorum. Dua çok önemlidir, dua ibadetin özüdür. Cenabı Allah Kur’an-ı Kerimde buyuruyor ki sizin bana dua’nız olmasa, ibadetiniz olmasa benim katım hiçbir değeriniz yok. Biz cenabı Allahın kulları isyancı olursak, inkârcı olursak o zaman cenabı Allahın katında hayvanlardan daha aşağı seviyeye düşüyoruz.

Yine cenabı Allah buyuruyor ki. Bana dua edin ve bu duanızda samimi bir şekilde içten yapın ki duanıza icabet edeyim der. Samimi bir şekilde içten gelerek yapılan dua Allah katında geri çevrilmez.

Dua yapmanın yeri ve zamanı yoktur, duada samimiyet olmalı, canhıraş, dualar yapmamız icabet eder bu dualar yapılırken şöyle bir benzetme yapılıyor. Sahilde yürüyüşe çıkıyorsunuz yanınızda da 5-6 yaşlarında küçük çocuğunuz var. Küçük çocuğunuz elinizden kurtulup denize düşüyor, onu kurtarmak için yüzme bilmediğiniz halde denize atlıyorsunuz, onu kurtarmak için büyük çabalar harcıyor, kendi canınızı tehlikeye atıyorsunuz. İşte çocuğunuzu kurtarmada samimiyet ölçüsün de olması lazım yaptığımız dualarda ki samimiyet.

Dua derken Cenabı Allaha teşekkür etmek, Allahü ekber, Sübhaneallah demek, La ilahe illallah demek, dinimize ve dünyamıza faydalı isteklerimizi Cenabı Allaha iletmek bunlarda kapsamındadır.

Fatiha suresi kur’an-ı yorumlayanlar, açıklayanlar tarafından kur’an-ı kerimin özeti mahiyetindedir.

Çalışana, gayret edene cenabı Allah veriyor. Şimdi çalışana sen beni inkar ediyorsun, sen ne kadar çalışırsan çalış çalışman boşuna demiyor. Kim çalışırsa bunun semeresini bu inanan inanmayan diye bir ayrım içersine gitmiyor. Cenabı Allah hatta inkâr edenlerin bu dünya hayatı onların adeta cennet gibi bolluk içinde yaşıyor, hatta kendi haklarına rıza göstermiyor, Müslümanların, güçlerinin yettiklerinin haklarını gasp edip sömürüyorlar.

Cenabı Allah rahimdir, rahmandır, rahim sıfatı da ahret hayatı da biz inanan Müslümanlar için gerçektir. O inanmayanlar, inkâr edenler diyelim ki bu inanç, inkâr noktasında şöyle ince bir ifade de var. Külliyen diyelim ki İslami hükümleri kabul ediyorsunuz birini reddediyorsunuz. Cenabı Allah mesela faiz haramdır diyor, sen tutup ta hadi canım sende şu zaman da faiz haram olurmuymuş, ben bunun haram olduğunu kabul etmiyorum dediğin zaman inkar etmiş olur Allah muhafaza dinden çıkmış olursun.

Bunun gibi buna benzer olaylar cenabı Allah içki, kumar, fal okları gibi bunları hepsi şeytanın işidir ve bunlardan sakının diyor. Şeytan bunlarla aranıza düşmanlık, fitne, nifak sokarak sizi günaha, bataklığa sürükler diyor. Siz cenabı Allahın bu emrine mantık yürüterek yok canım öyle şey olurmuymuş diyerek, günümüz şartlarını öne sürerek reddedip inkâr cihetine gitmeyeceğiz.

Şöyle bakıyorsun içkici olabilir, günahkâr olabilir. Fakat 180 derece dönüş yapmıştır “u” dönüşü yapmıştır, hayır işlerine dalmıştır, faydalı işlerde bulunur, bize nasihatte bulunur, bizim yanlış yaptığımız hareketin yanlışlığını bize ifade eder. Buna karşılık bizde sen ne diyorsun be biz senin geçmişinizde biliyoruz, geçmişte sen şöyleydin böyleydin diye kişiyi geçmişiyle yargılamayın, o gün ki durumuna bakın, bizim kimseyi yargılamaya zaten yetkimizde yok. Biz önce kendimizi düzelteceğiz, çevremize faydalı olacağız, iyiliği emredip, kötülükten sakındıracağız, iyiliği emredip, kötülükten sakındırmak, bu dinin temsilcisi olmak sadece hocaların görevi değil hepimizin görevidir.

Dualarımızın kabul edilmesi için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Helal ve harama çok dikkat edeceğiz, ana ve babamızın. Hocalarımızın, üstatlarımızın manevi alanda öne çıkmış kişilerin hayır dualarını alacağız.

Bazen de şöyle düşünüyoruz. Dua ediyorum, ediyorum karşılığını alamıyorum diye kötü düşünmeyelim, dünyada cevap verilmeyen dualarımız öbür âlemde bizlere sevap olarak dönecektir. Bizler hiç bir zaman beddua etmemeliyiz, lanet okumamalıyız. Ana ve babasının hayır duasını alan cennete, bedduasını alan da cehennemliktir.  

Diyerek sözlerime son verirken beni gecenin bu saatlerine kadar sabırla dinlediğiniz için hepinize hayırlı akşamlar diliyorum diyerek sözlerine son verdi.

Daha sonra TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı memnuniyetlerini dile getirerek ilimiz müftü Yrd. Uğur DEMİREL hocaya günün anısına Teşekkür Belgesi verdiler.

 

 

Uğur DEMİREL

Çankırı Müftü Yardımcısı

01.05.1966 Çorum Merkez doğumlu.1990 Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu D.İ.B. 4. Dönem 1996 Konya Selçuk Eğitim Merkezi mezunu. 01.08.1987 yılında Din Görevlisi olarak D.İ.B ailesine dahil oldu.1996-1998 yılları arasında Erzincan İli Kemah İlçesinde,1998-2000 tarihleri arasında Çorum İli Bayat İlçesinde 2000-2003 tarihlerinde Çorum İli Uğurludağ İlçesinde İlçe Müftüsü olarak görev yaptı. 2003-2007 tarihleri arasında Dusseldorf Başkonsolosluğu bünyesinde Din Görevlisi olarak görev yapmıştır. 2007-2008 tarihleri arasında Çorum Merkez Vaizliği, 2008-2010 tarihleri arasında Şanlıurfa İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 2010 yılında Çankırı İl Müftü Yardımcılığına atanmış olup, halen aynı görevi yürütmektedir.

 

 

 

 

 

 

Bu haber 1929 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı

Çankırı TÜRKAV Üç Anlamlı Günü Birlikte Kutlandı Çankırı TÜRKAV “Türkçülük Yürüyüşü ve Hıdırellez ile Anneler Günü” Kutlamasını birlikte gerçekleştirdi.

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor

Çankırı TÜRKAV Üç Mayıs Türkçüler Günü, Hıdırellez Bayramı ve Anneler Gününü Kutluyor TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı olarak bu yıl Beşincisini düzenlediğimiz Geleneksel ‘’Türk Milliyetçileri 3Mayıs Türkç...
5555 sayılı Vakıflar Kanunu ne anlama geliyor?28/Ocak/2010

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GÜNÜN SÖZÜ

ANKET

Açılım hakkında ne düşünüyorsunuz?


Tüm Anketler

© Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yayınlanan tüm veriler bilgi amaçlıdır. Hiç bir surette delil olarak kullanılamaz.ÇANKIRI 2009
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu